Fleksografia to nowoczesna wersja druku typograficznego. Ta tradycyjna metoda drukowania może być stosowana na prawie każdym rodzaju podłoża, w tym tekturze falistej, celofanie, plastiku, materiałach etykietowych, tkaninach i folii metalicznej. Fleksografia wykorzystuje szybkoschnące, półpłynne tusze.

Drukarki fleksograficzne do folii potrafią czynić cuda

drukarka fleksograficzna do foliiW epoce druku cyfrowego, fleksografia ma swoje zastosowanie w obszarach dużych zamówień, w szczególności produktów opakowaniowych i etykietowania. Druk fleksograficzny wykorzystuje elastyczne klisze drukowe z fotopolimeru owinięte wokół obracających się cylindrów na prasie zwojowej. Tuszowane płyty mają lekko podniesiony obraz i obracają się z dużymi prędkościami, aby przenieść obraz na podłoże. W ten sposób działa m. in. drukarka fleksograficzna do folii. Farby fleksograficzne mogą drukować na wielu rodzajach chłonnych i niechłonnych materiałów. Fleksografia doskonale nadaje się do drukowania ciągłych wzorów, takich jak opakowania na prezenty, folie i tapety. Jeśli chodzi o szczegóły techniczne to Na przykład minimalne rozmiary czcionek stosowane zarówno w przypadku serialu dodatniego, jak i odwróconego serif lub sans serif opierają się na rodzaju prasy wstęgowej i na tym, czy drukuje się na papierze z pofalowaniem, papierze niepowlekanym, folii poliestrowej lub innych podłożach. Projektowanie i przygotowanie pliku wpływa na jakość drukowania uzyskanego z fleksografii, dlatego niezbędne jest opanowanie specyficznych wymagań, z których niektóre różnią się od bardziej znanego druku offsetowego. 

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów druku, fleksografia posiada specyfikacje dotyczące rodzajów proofów, szablonów i specyfikacji wycinania, kwestii związanych z wytłoczeniami, cieni, czcionek, odcieni, kolorów atramentu, rozdzielczości obrazu i formatów obrazu.