Wiosna i lato to czas gdy wielu z nas decyduje się na obcowanie z dziką naturą. Bardzo chętnie w tym czasie jeździmy nad jeziora czy też udajemy się na bardzo długie spacery po lesie w celu szukania grzybów. Jednak należy pamiętać, że w naszym klimacie żyją małe stworzenia, które mogą nam takie miłe spacery utrudniać. Mowa tutaj oczywiście o kleszczach, których ugryzienia bywają niekiedy bardzo groźne.

Gdzie oddać kleszcza do badania?

gdzie zbadać kleszczaNa chwilę obecną w naszym kraju wiele osób zmaga się z boreliozą. Choroba ta jak zapewne wielu z Państwa już słyszało jest przenoszona na ludzi przez kleszcze. Wystarczy jedno ugryzienie kleszcza i niestety może się okazać, że będziemy tą chorobą dotknięci. Jak wiadomo, najlepiej zapobiegać niż leczyć. W związku z tym przed każdym spacerem na łonie natury należy dokładnie spryskać swoje ubrania substancjami odstraszającymi kleszcze. Niemniej jednak niekiedy może to nie pomóc i kleszcz mimo wszystko nas ukąsi. Wówczas konieczne jest jego delikatne wyjęcie i oddanie do badania w celu oceny czy jest on nosicielem boreliozy. Wiele osób zadaje sobie pewnie teraz pytanie gdzie zbadać kleszcza, którego wyjęliśmy z naszego ciała. Otóż w sieci znaleźć możemy listę punktów, gdzie możemy się udać z tym stworzeniem by zbadać go pod kątem boreliozy. Obecnie takich punktów w naszym kraju jest naprawdę sporo i bez problemu znaleźć je możemy również w naszych miastach.

Borelioza jest choroba bardzo uciążliwą. Większość osób przechodzi ją bardzo kiepsko więc należy robić co tylko się da by jej uniknąć. Niestety ze statystyk wynika, że ilość kleszczy w naszym kraju ciągle rośnie ponieważ nasz klimat im na to pozwala. Jednak należy też mieć na uwadze fakt, że nie każdy kleszcz jest nosicielem groźnych chorób.