Nigdy nie będziemy w stanie poznać wszystkich rozwiązań i propozycji kulinarnych, jakie dają nam przeróżne kuchnie z całego świata. Wariacji jest tyle i są tak zróżnicowane, że w istnienie niektórych trudno uwierzyć. Jednak dzięki istnieniu Internetu i telewizji granice pomiędzy znanym i nieznanym stale się zmniejszają. Dostępność asortymentu w sklepach także podlega stałym zmianom. Możemy wybierać wśród tego, co jeszcze niedawno było całkowicie egzotyczne i poza zasięgiem naszych możliwości.

Tapenada podbija serca smakoszy

smaczna tapenada z czarnych oliwekChoć nie wszyscy lubią innowacje w kuchni i w kwestiach związanych ze smakiem wielu pozostaje wiernym swoim pierwszym wyborom, to coraz powszechniej stosuje się wszelkiego rodzaju rozwiązania kulinarne z przeróżnych stron świata. Pizza, którą dzisiaj kupimy już wszędzie i którą każdy zapewne jadł, była początkowo rarytasem i ekstrawagancją zza granicy. Całe mnóstwo egzotycznych owoców z miejsc, które odwiedzało się tylko w trakcie podróży palcem po mapie, znajdziemy dzisiaj w osiedlowych sklepach. Nauczyliśmy się też korzystania z nowych składników, które skradły nasze serca. Właśnie dzięki temu wiemy dzisiaj, czym jest smaczna tapenada z czarnych oliwek. Na początku przygotowywana tylko w restauracjach z daniami kuchni śródziemnomorskiej, dzisiaj jest regularnie spotykana w wielu domach. Wykorzystywana do smarowania kanapek, jako dodatek do sałatek, mięs i ryb, a także sos do makaronu.

Choć nie wszyscy mieli już okazję ją spróbować, to zapewne jest to tylko kwestia czasu, ponieważ w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność i pojawia się w coraz większej ilości miejsc. Ci, którzy nie przepadają za smakiem oliwek, z pewnością jej nie polubią, ponieważ to one są jednym z jej składników. Jednak ci, którzy zajadają się oliwkami, przepadną bez reszty i nie będą już umieli wyobrazić sobie życia bez tapenady.