Domowa kanalizacja to bardzo newralgiczne miejsce. Przede wszystkim dlatego, że nie zawsze interesujemy się tym, co do niej wrzucamy, lub co tam przez przypadek wpadnie. Jeśli chodzi o kuchnię, to najbardziej niebezpieczny jest tłuszcz z naczyń, który potrafi przykleić się do rur i skutecznie je zatkać.

Różne rodzaje przepychaczy stosowane w kanalizacjach

przepychacz do kanalizacjiPocząwszy od ręcznego, gumowego przepychacza, a skończywszy na doskonałych, ale droższych urządzeniach, każdy przepychacz do kanalizacji spełnia jedną, bardzo ważną funkcję. Mianowicie przy jego pomocy, możemy sprawić, że np. rura w zlewie kuchennym, czy łazienkowym zostanie odetkana. Jeśli w kuchni największe niebezpieczeństwo stwarza tłuszcz z naczyń, z łazience mogą to być np. włosy, które potrafią doprowadzić do zatkania odprowadzenia wody pod prysznicem, czy w wannie. Także – jeśli mamy zwierzęta w domu – czyszcząc kuwetę, odchody wrzucamy do ubikacji i wtedy może dojść do zatkania odpływu ściekowego. Jakikolwiek byłby to odpływ, każda zatkana rura może spędzić sen z powiek mieszkańcowi takiego domu, czy mieszkania. Najczęściej wzywamy pomoc hydrauliczną. Jednak niektórzy próbują sobie radzić sami, wykorzystując do tej pracy zarówno urządzenia mechaniczne, ręczne, jak i odpowiednie preparaty, stosowane do odtykania domowych rur. Przepychacze kanalizacyjne mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jednak są to urządzenia profesjonalne i ich wykorzystanie może spokojnie zwrócić się w trakcie ich eksploatacji.

Jeśli zatka się nam rura odpływowa, nie wpadajmy w panikę. Można spróbować samemu ją odetkać, stosując najczęściej ręczny, gumowy przetykacz, który jest zapewne w każdym domu. Jeśli to nie pomoże, można skorzystać ze środków chemicznych, tylko należy przy tym zachować szczególną rozwagę.