Przeciętnie każdy z nas ma około pięć, może sześć okien w domu, w których wiszą firany. W kuchni, łazience, w salonie i w sypialni a czasem nawet w przedpokoju. Każde pomieszczenie wymaga trochę innego modelu, bo inne funkcje musi spełniać. Można je kupić gotowe albo zlecić usługę szycia na wymiar.

Jaka musi być gotowa firana w salonie?

gotowe firany do salonuFiranka nie musi być nudna, bo może być w różne wzory, hafty, albo po prostu może być uszyta z kolorowego materiału. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i upodobań. Materiały z jakich są one uszyte, to woal, bawełna, tiul a nawet len. Gotowe firany do salonu mają uniwersalną długość dwóch metrów na półtora metra szerokości a w miejscu, w którym będą przypięte żabkami, mają specyficzne marszczenia, których celem jest ukrycie miejsca w jakich będą zaczepione na karniszu. Oczywiście sposób wieszania firan zależy od karnisza jaki posiadamy, może to być standardowa szyna z żabkami, albo metalowa rurka, na którą się nakłada specjalne obręcze, które są wszyte w materiał firanek. Firany montowane na żabki będą się zupełnie inaczej układać, niż te z kołami, ponieważ w tych drugich nie stosuje się marszczeń, bo układają się one w specyficzną harmonijkę. Gotowa firanka w pokoju, nie może być zbyt gruba, żeby nie zabierała światła , które z zewnątrz wpada do pokoju. W salonie poza firanami powinny też być odpowiednio dobrane zasłony, które dopełnią cały efekt. Nie muszą one być używane, ale dobrze, żeby się znalazły po bokach okien, bo taki zabieg dodatkowo poszerza pomieszczenie.

Gotowa firana musi być uszyta na wymiar, aby nie leżała na podłodze, ponieważ w razie nadepnięcia można ją zerwać lub uszkodzić karnisz. W kuchni wystarczy powiesić klasyczne zazdrostki, które są znacznie mniejsze i zajmują tylko połowę okna i nie zabierają światła.