Na polskim rynku można znaleźć różne rodzaje soczewek. Na początku dostępne były tylko szkła kontaktowe dla osób z krótkowzrocznością oraz dalekowzrocznością. Nie tak dawno temu pojawiły się też soczewki przeznaczone dla tych, którzy cierpią na bardziej zaawansowane wady wzroku.

Szkła kontaktowe z wewnętrznym składnikiem nawilżającym

soczewki toryczneMowa o astygmatyzmie. Takie osoby mogą korzystać ze specjalnych soczewek torycznych. Koszt takich soczewek jest zazwyczaj wyższy niż w przypadku innych rodzajów, ale zapewniają one wysoki komfort w trakcie noszenia. W sklepach dostępne są soczewki toryczne różnych producentów. Najlepiej wybierać szkła kontaktowe pochodzące ze znanych i cenionych źródeł. Tego typu soczewki stosować można zazwyczaj przez 2 tygodnie. Nie trzeba więc codziennie zmieniać soczewek, by założyć nowe. Można przez dwa tygodnie korzystać z tych samych soczewek i wcale nie tracą one w tym czasie na jakości. Takie soczewki toryczne dla osób z astygmatyzmem stworzone zostały z najlepszych materiałów. Bardzo często wykorzystuje się tutaj materiał, jakim jest Senofilcon A. Jest to tworzywo, które najlepiej łączy zalety materiałów hydrożelowo-silikonowych oraz samych hydrożelowych. Coraz częściej w soczewkach torycznych stosuje się technologię Hydraclear. Polega ona na tym, że wewnątrz szkieł znajduje się składnik nawilżający soczewki. Dzięki temu nie pojawia się efekt piasku w oczach, oczy się nie męczą. Składnik ten ciągle uwadnia soczewkę, przez co jest ona niezwykle wygodna w czasie noszenia.

Zawartość wody w soczewkach torycznych jest najczęściej na poziomie 38%. Wbrew pozorom to bardzo dużo. Taka zawartość wody pozwala na optymalizację dopasowania soczewki do kształtu gałki ocznej. Jeśli komuś zależy na pełnej wygodzie, powinien postawić właśnie na takie soczewki dla osób z astygmatyzmem.