Wiele osób zastanawia się nad montażem rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ale czy naprawdę opłaca się ją montować i ile będziemy musieli za to zapłacić? To są pierwsze pytania jakie przychodzą nam do głowy kiedy słyszymy o tego typu wentylacji.

Koszt montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaKoszty rekuperacji dzielą się na koszty inwestycyjne a także eksploatacyjne, czyli ile będziemy musieli zapłacić za jej montaż jak i również za późniejsze użytkowanie. Koszty inwestycyjne to koszty projektu, urządzeń oraz montażu. Z kolei koszty eksploatacyjne to zużycie energii przez rekuperator, wymiana filtrów oraz serwisowanie i przeglądy, które nie są wymagane, jednak jeśli chcemy, aby nasze urządzenie sprawnie działało warto zapłacić te 100 zł za przegląd. Pierwszym kosztem jaki ponosimy decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła to koszt projektu instalacji.  Jednak są firmy, które oferują projekt za darmo jeśli klient skorzysta z pełnego pakietu usług (projekt, dostawa i montaż, ewentualny serwis), dlatego wcale nie musimy brać pod uwagę tego wydatku. Drugi koszt to zakup urządzeń oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów. Ceny rekuperatorów są różne w zależności od ich mocy, ale to najlepiej pozostawić fachowcom, którzy dokładnie dobiorą urządzenie do naszego zapotrzebowania. Trzecim kosztem jest koszt montażu, którego wysokość będzie się różniła w zależności od tego jaką firmę wybierzemy. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to świetne rozwiązanie w przypadku kiedy projekt domu dopiero powstaje, ponieważ wtedy łatwiej będzie rozplanować którędy będą szły kanały wentylacyjne oraz jak je ukryć.

Czas na koszty eksploatacji. Po przeliczeniu dobry rekuperator zużywa rocznie od 125 do 155 zł w energii elektrycznej. Do tego dochodzi kwartalna wymiana filtrów, co daje nam ok. 200 zł rocznie a także serwis, który będzie nas kosztował od 250 do 300zł. Podsumowując rocznie za rekuperację już po jej zamontowaniu będziemy musieli zapłacić około 450 zł, ale to mniej niż koszt eksploatacji lodówki.