Wykrywanie substancji niebezpiecznych lub narkotyków jest ważnym elementem pracy służb w wielu miejscach. Mogą być to lotniska i inne miejsca, gdzie potrzebna jest wzmożona kontrola bezpieczeństwa przebywających tam ludzi. Dzięki wykrywaczowi możliwe jest dokładne rozpoznanie wielu materiałów niebezpiecznych dla otoczenia i przedsięwzięcie kroków w celu ich neutralizacji.

Wykrywacz materiałów niebezpiecznych oraz narkotyków

dobry wykrywacz materiałów wybuchowychDzięki zastosowaniu tego urządzenia możliwe jest jednoczesne rozpoznanie materiałów wybuchowych oraz substancji trujących. Dobry wykrywacz materiałów wybuchowych posiada bogatą bazę substancji i materiałów niebezpiecznych dla otoczenia, którą można na bieżąco uaktualniać. Takie urządzenie charakteryzuje się niezwykłą czułością oraz niskim poziomem fałszywych wyników. Dzięki temu praca z nim przebiega szybko i sprawnie, a materiały i substancje są wykrywane i unieszkodliwiane bardzo szybko. Urządzenia tego typu są bezpieczne w użyciu i nie powodują szkodliwego promieniowania. Nie wydzielają również energii radioaktywnych w razie naruszenia mechanicznego ich konstrukcji. Korzystanie z wykrywacza jest bardzo proste i nie wymaga ono posiadania specjalistycznej wiedzy na ten temat. Często używaną wersją tego urządzenia jest jego wersja przenośna, wyposażona w rączkę, ułatwiającą nakierowanie detektora na osobę lub obiekt.

Miejsca, które szczególnie potrzebują eksploatacji tego typu urządzenia, to wszelkiej maści punkty kontrolne na lotniskach oraz punktach celnych. Wykrywacze są także często wykorzystywane w pracy sądów oraz zakładów penitencjarnych, takich jak na przykład więzienia. Również na przejściach granicznych, w których istnieje kontrola graniczna, korzystanie wykrywacza jest na porządku dziennym.