Ludzie i zwierzęta są istotami żywymi, dlatego potrzebują odpowiedniego nawodnienia. Ludzie piją wodę ale co z roślinami ? Bez naszej pomocy nasze ogrodowe rośliny sobie nie poradzą podczas upałów i suchych dni, bez opadów deszczu. Roślina chłodzi się przez proces wydzielania kropelek wody , podobnie jak ludzie swoje ciało chłodzą przez pocenie się. Dlatego to bardzo ważne, żeby nasza roślina była odpowiednio nawodniona i nie uschła.

Woda – źródło wzrostu i życia

automatyczne nawadnianie - WarszawaZaczęłam się interesować tematem, gdy pewnego dnia przeglądając strony internetowe natrafiłam na artykuł automatyczne nawadnianie – Warszawa. Pomyślałam, że jest to bardzo ciekawa i warta skorzystania usługa. Automatyczne nawadnianie odciąża nas z codziennego obowiązku podlewania swoich roślin czy trawnika przez specjalny system natryskowy. Jest to specjalna instalacja, którą montuje się w ogrodach, żeby za pomocą zraszaczy automatycznie podlewało nasz ogród. Za pomocą zamontowanych specjalnie rur woda jest doprowadzana do zraszaczy. Rury biegną często pod powierzchnią ziemi, tak że nie zawadzają nam przy tym węże ogrodnicze, o które można się potknąć. Dlatego jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Zraszacze zraszają nasz ogród i ziemie wytwarzając wodną mgiełkę która sprawia, że ziemia zostaje nawodniona ale za razem nie doprowadza do zalania terenu i powstawaniu błota. Oczywiście należy kontrolować czas działania zraszaczy, ponieważ jak to wiadomo co za dużo to nie zdrowo. Jeżeli zauważymy, że spod ziemi zaczyna wypływać woda w miejscu gdzie nie powinna, albo zauważymy jakieś niepokojące nas rzeczy np. niewłaściwe działanie zraszaczy, może to świadczyć o jakimś uszkodzeniu naszej instalacji. Usterki często ciężko wykryć od razu, ponieważ najczęściej awarii ulega jakaś rura lub inna część naszego nawadniania znajdująca się pod ziemią. Zraszacze powinny byś również odpowiednio przez nas ustawione, jeżeli chcemy by skutecznie pełniły swoje funkcje a przy tym nie utrudniały nam innych prac jakie będziemy wykonywać w ogrodzie np. koszenia. Zraszacz można tak ustawić, żeby woda nie lała się na ścieżki którymi przechodzą ludzie. Niektóre systemy automatycznego nawadniania mają czujnik wilgotności, pogodowy itp. Co sprawia, że działają one lepiej niż inne zraszacze.

 Zraszacze są przydatnym elementem w ogrodzie. Zaoszczędzają nas czas i sprawiają, że nasze ogrody są piękne i zielone. Wybierając zraszacze lepiej zainwestować w te droższe, ponieważ w porównaniu do innych rzadziej zawodzą. Nie musimy wtedy też specjalnie ich pilnować, ponieważ dzięki wbudowanym czujnikom wilgotności i pogody uruchamiają się same, wtedy kiedy nasze rośliny najbardziej tego potrzebują. W razie awarii należy zlokalizować i naprawić usterkę.