W związku z rosnącymi cenami za energię elektryczna, wodę czy też ogrzewanie, wielu ludzi poszukuje odpowiednich sposobów na oszczędzanie. Okazuje się jednak że jedną z głównych powodów rosnących opłata za ogrzewanie jest wadliwa konstrukcja budynku, która nie zapewnia odpowiedniej izolacji termicznej.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu domu?

wytrzymałe elewacje wentylowane - montażOczywiście, ogrzewanie do,u nie może polegać na zmniejszeniu ogrzewania do minimum, ponieważ nie rozwiąże to problemów, ale stworzy nowe. Niedogrzany dom to rozwój grzybów w rogach oraz wysoki poziom wilgoci w mieszkaniu skutkujący nieprzyjemnym zapachem stęchlizny, którym przenikają nasze ubrania. Jeżeli nasz dom posiada jakieś wady konstrukcyjne, lub jest stary, koniecznie jest jego właściwe ocieplanie. Nie należy jednak przesadzać – zbyt mocne ocieplenie budynku, który tego nie potrzebuje, może skutkować zaburzeniem jego mikro-wentylacji, co zazwyczaj będzie skutkowało zbyt niskim poziomem wilgotności co wpływa na zły stan naszego wzroku, dróg oddechowych i tak dalej. Dobrym rozwiązaniem są wytrzymałe elewacje wentylowane – montaż których nie różni się od tych tradycyjnych sposobów ocieplenia. W odróżnieniu jego od tradycyjnych metod, ten sposób jest złotym środkiem pomiędzy właściwym ociepleniem domu, utrzymaniu mikro-wentylacji oraz ochroną przed innymi czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli jednak decydujemy się na tradycyjne ocieplenie domu musimy pamiętać o montażu odpowiednich systemów zapewniających wentylację.

Jak wskazują badania, dobrze ocieplony budynek to nawet do czterdziestu procent oszczędności pieniędzy które przeznaczylibyśmy na jego dogrzanie. W związku z tym, jeżeli zależy nam na jak najniższych rachunkach, ocieplanie budynku należy wykonać od razu po jego wybudowaniu lub kupieniu.