W związku z rosnącymi cenami za energię elektryczna, wodę czy też ogrzewanie, wielu ludzi poszukuje odpowiednich sposobów na oszczędzanie. Okazuje się jednak że jedną z głównych powodów rosnących opłata za ogrzewanie jest wadliwa konstrukcja budynku, która nie zapewnia odpowiedniej izolacji termicznej.
Jak oszczędzać na ogrzewaniu domu?
Oczywiście, ogrzewanie do,u nie może polegać na zmniejszeniu ogrzewania do minimum, ponieważ nie rozwiąże to problemów, ale stworzy nowe. Niedogrzany dom to rozwój grzybów w rogach oraz wysoki poziom wilgoci w mieszkaniu skutkujący nieprzyjemnym zapachem stęchlizny, którym przenikają nasze ubrania. Jeżeli nasz dom posiada jakieś wady konstrukcyjne, lub jest stary, koniecznie jest jego właściwe ocieplanie. Nie należy jednak przesadzać – zbyt mocne ocieplenie budynku, który tego nie potrzebuje, może skutkować zaburzeniem jego mikro-wentylacji, co zazwyczaj będzie skutkowało zbyt niskim poziomem wilgotności co wpływa na zły stan naszego wzroku, dróg oddechowych i tak dalej. Dobrym rozwiązaniem są wytrzymałe elewacje wentylowane – montaż których nie różni się od tych tradycyjnych sposobów ocieplenia. W odróżnieniu jego od tradycyjnych metod, ten sposób jest złotym środkiem pomiędzy właściwym ociepleniem domu, utrzymaniu mikro-wentylacji oraz ochroną przed innymi czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli jednak decydujemy się na tradycyjne ocieplenie domu musimy pamiętać o montażu odpowiednich systemów zapewniających wentylację.
Jak wskazują badania, dobrze ocieplony budynek to nawet do czterdziestu procent oszczędności pieniędzy które przeznaczylibyśmy na jego dogrzanie. W związku z tym, jeżeli zależy nam na jak najniższych rachunkach, ocieplanie budynku należy wykonać od razu po jego wybudowaniu lub kupieniu.