Każdy komu zależy na kontrolowaniu własnego stanu zdrowia, uznaje za konieczne kupienie aparatury lub urządzeń, które będą to ułatwiały. Właściwe ciśnienie krwi należy do parametrów, których kontrolowanie jest konieczne. Szczególnie w przypadku osób, mających z nim problemy.

Jakie funkcje powinny mieć dobre ciśnieniomierze?

ciśnieniomierzProblemy z ciśnieniem są jednym z najczęstszych przyczyn zgonów, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dlatego dbanie i kontrolowanie tego parametru jest tak ważne. Ciśnieniomierze dostępne w sklepach, mają różne funkcje, inaczej wyglądają i są dostosowane do zróżnicowanych grup. Ciśnieniomierz powinien mieć duży, czytelny i najlepiej podświetlany wyświetlacz, który ułatwia odczytanie pomiaru nawet starszym osobom. Nie powinien mieć zbyt skomplikowanej obsługi, z tego samego względu. Mankiet powinien być dopasowany do osób o różnej wadze, a jego zacisk nie może być zbyt mocny. Z raportu WHO, wynika, że nadciśnienie jest znacznie większym zagrożeniem niż palenie tytoniu, czy niewłaściwe odżywianie. Dlatego osoby mające z nim kłopoty, powinny je kontrolować codziennie. Przy nadciśnieniu tętniczym nawet kilka razy dziennie. Najlepiej zakupić ciśnieniomierz naramienny, gdyż jest znacznie dokładniejszy od nadgarstkowego, a jego pomiary uważa się za bardziej wiarygodne. Dobry aparat tego typu powinien mieć funkcję zapamiętywania kilku ostatnich pomiarów, w razie konieczności ich odtworzenia. To optymalna funkcja, gdyż nie musimy zapisywać pomiarów, po każdym zmierzeniu ciśnienia, lecz jednym wciśnięciem guzika możemy je uzyskać na wyświetlaczu. 

Ciśnieniomierze to w pełni automatyczne urządzenia. Wymagają od nas jedynie prawidłowego założenia mankietu oraz naciśnięcia odpowiedniego guzika, po którym mankiet sam się zaciśnie, a wynik pomiaru, w kilkanaście sekund pojawi się na wyświetlaczu urządzenia.