Na rynku dostępne są różne zawiesia dźwigowe, a wyróżnia się wśród nich cztery główne rodzaje. Różnią się one materiałem, z którego zostały wykonane, a co za tym idzie również szczególnymi właściwościami, jakie posiadają. Jak to wygląda w przypadku zawiesi pasowych?

Powody, by wybrać zawiesie pasowe

Zawiesia pasoweAby odpowiednio dobrać zawiesie, musimy przede wszystkim przeanalizować trzy czynniki, od których będzie zależał wybór. Te trzy czynniki to: środowisko pracy, intensywność pracy i właściwości przenoszonego ładunku. Jak wśród wymienionych kryteriów odnajdują się zawiesia pasowe? Są to przede wszystkim produkty miękkie, więc świetnie spisują się przy zabezpieczaniu przedmiotów o delikatnych powierzchniach – nie niszczą i nie rysują ich. Są lekkie w stosunku do swoich możliwości udźwigu i swojej wytrzymałości. Dzięki temu łatwo się z nimi pracuje i przewozi się je w inne miejsce. Są odporne na działanie kwasów, ale nie radzą sobie najlepiej w środowisku zasadowym. Ze względu na swoją strukturę, są też dość wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Aby użyć ich do zabezpieczenia przedmiotu, nie wymagają żadnych punktów zaczepienia, dlatego świetnie spisują się przy podnoszeniu palet, pod które łatwo je wsunąć. Doskonale radzą sobie w warunkach termicznych, gdzie temperatura nie przekracza stu stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne, zawiesia pasowe są obecnie najtańszym rodzajem zawiesi w porównaniu z innymi rodzajami produktów tego typu.

Poza zawiesiami pasowymi na rynku dostępne są jeszcze zawiesia linowe, łańcuchowe i wężowe. Aby zawiesie najlepiej sprawdzało się w środowisku pracy, jakie dla nich przewidujemy, konieczne jest porównanie cech wszystkich rodzajów i wybranie tego, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom.