Personel służb mundurowych, podobnie jak strzelcy cywilni, preferuje wyposażenie wygodne i trwałe. Kabury są tym elementem wyposażenia które muszą być wygodne, gdyż od łatwości dobycia broni zależy często powodzenie dowolnego działania terenowego, a niejednokrotnie również zdrowie i życie personelu uczestniczącego w wezwaniu.

Najnowocześniejsze kabury do broni krótkiej

kaburaStarego typu skórzane kabury często powodowały opóźnienie reakcji strzelca, gdyż dobywanie broni było utrudnione przez budowę owej kabury. Profesjonaliści coraz częściej sięgają więc po nowoczesne kabury z tworzyw sztucznych, zwłaszcza warianty modularne, zgodne z najnowszymi systemami nośnymi, takimi jak MOLLE czy LBV2. Każda współcześnie produkowana profesjonalna kabura może być noszona zarówno na pasie dyspozycyjnym, szelkach czy kamizelce wyposażonej w system nośny. Większość pozwala również na noszenie broni zarówno przez strzelców praworęcznych, jak i leworęcznych. Służby mundurowe preferują kabury zabezpieczone, uniemożliwiające wypadnięcie czy odebranie broni w trakcie jej przenoszenia, a strzelcy cywilni znacznie częściej sięgają po warianty otwarte, w żaden sposób nie ograniczające dostępu do broni. Te ostatnie świetnie sprawdzają się podczas sportowego strzelania dynamicznego i konkurencji w których szybkość dobycia broni jest punktowana na równi z celnością.

Uniwersalne kabury są znacznie częściej stosowane, gdyż pozwalają na przenoszenie różnego rodzaju pistoletów z taką samą łatwością, choć dedykowane kabury do konkretnych modeli pistoletów lepiej chronią broń przed uszkodzeniami. Wybór rodzaju kabury w większości przypadków uzależniony jest od indywidualnych preferencji strzelca oraz zastosowania broni, więc obydwa typy kabur są obecnie równie popularne.