W Polsce jak i poza granicami naszego kraju znajdują się instytucje, które działają jako banki nasienia. Nasienie pochodzi przede wszystkim od zwierząt gospodarskich i każdy hodowca może wybrać z katalogu nasienie np. od buhaja z konkretnymi cechami użytkowymi.

Przechowywanie nasienia buhajów w ciekłym azocie

nasienie buhajaWiadomo, że cechy przenoszone są zarówno przez samicę jak i samca, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór nasienia. A wszystko po to, by zwiększyć wydajność hodowli. Przykładowo: hodowca, który zajmuje się hodowlą bydła mięsnego (przeznaczanego na rzeź w celu pozyskania mięsa wołowego), będzie wybierał nasienie buhaja o najlepszych cechach mięsności. Oczywiście to samo dotyczy bydła mlecznego. Można krzyżować ze sobą różne rasy bydła. W Polsce najczęściej hodowane jest bydło holsztyńsko-fryzyjskie, krowy polskie czerwono-białe. Z zagranicy można sprowadzić nasienie pochodzące od buhajów simentalskich, angus i innych. Jeśli chodzi o nasienie buhaja sprowadzane z zagranicy, to zawsze jest ono w odpowiedni sposób przewożone. Najpierw nasienie ulega rozcieńczeniu, a następnie dodaje się do niego składniki, które zwiększą żywotność plemników. Nasienie bydła można mrozić i przechowywać w ciekłym azocie. Pojemniki z nasieniem są szybko dostarczane do hodowcy. Lekarz weterynarii przeprowadza sztuczną inseminację za pomocą zakupionego nasienia. Pipeta jest wyjmowana z pojemnika z ciekłym azotem, a następnie nasienie rozmrażane jest przez kilkanaście sekund w letniej wodzie.

Tak przygotowane nasienie za pomocą pipety inseminacyjnej umieszcza się w szyjce i trzonie macicy krowy. Dopiero po kilku tygodniach można sprawdzić przy pomocy badania ultrasonograficznego per rectum, czy doszło do zapłodnienia. W bankach nasienia można kupić nasienie wysokiej jakości, które zostało wcześniej zbadane.