Obecnie producenci samochodów i motocykli prześcigają się w optymalizacji parametrów silników pod kątem zmniejszenia wielkości spalania paliwa i emisji spalin. Są to wymogi coraz bardziej restrykcyjnych norm ekologicznych. Powoduje to jednak, że komputery sterujące naszymi samochodami są tak programowane aby spełnić normy w określonych warunkach jazdy nie zaś w całym, codziennym zakresie użytkowania pojazdu. Z tego powodu mapy ECU (electronic control unit) są niedoskonałe i nie wykorzystują pełnych możliwości silników.

Jak zmodyfikować mapę ECU?

modyfikacja map ecuMapa ECU to szczególny rodzaj programu komputerowego. Szczególny bo wykonuje go specjalny komputer, przeznaczony specjalnie do naszego samochodu lub motocykla. Jak każdy program komputerowy tak i mapę ECU można modyfikować, zmieniając tym samym parametry i sposób pracy silnika. Można dzięki temu zwiększyć moc silnika, zlikwidować ograniczenia pracy silnika na określonych przełożeniach czy przy określonych obrotach, można wreszcie zwiększyć elastyczność silnika i komfort jazdy. Modyfikacja map ECU nie jest jednak trywialna, wymaga wyczucia i doświadczenia. ECU steruje bowiem wieloma parametrami pracy silnika m.in. ustawieniem dawek paliwa, zmianą kątów zapłonu, podniesieniem maksymalnej prędkości obrotowej, podniesieniem ciśnienia paliwa na listwie wtryskowej i wielu innych. Niefrasobliwa zmiana tych parametrów może prowadzić do uszkodzenia silnika, unieruchomienia pojazdu i konieczności wykonania remontu. Dlatego nie warto eksperymentować samemu, lepiej zaufać ludziom i firmą, którzy w sposób pewny i sprawdzony wykonują modyfikacje map ECU, mają do tego odpowiedni sprzęt a co najważniejsze doświadczenie. Można kupić typową modyfikację ECU lub zamówić mapę ECU dostosowaną do naszych oczekiwań, ale zawsze skorzystanie z usług doświadczonego specjalisty gwarantuje, że będziemy się cieszyć ze zmiany.

Gdy fascynujesz się techniką motoryzacyjną lub po prostu chcesz lepiej wykorzystać możliwości Twojego pojazdu to modyfikacja mapy ECU jest dobrym pomysłem. Jest to bezinwazyjny i bezpieczny sposób na wykorzystanie osiągnięć silnika wymyślonych przez projektanta a ograniczonych przez ustawienia fabrycznych map ECU. Jednak nie warto nadmiernie eksperymentować, bowiem koszty eksperymentu mogą wielokrotnie przewyższyć koszty zakupu map ECU przygotowanych przez doświadczoną firmę.