Gleba, nawet o wysokiej klasie bonitacyjnej może nie być efektywna, jeśli nie posiada niektórych właściwości. Jednakże są środki, które można dodać do gleby, aby ją użyźnić. Trzeba jednak zastanowić się, co chcemy na glebie wyhodować. W przypadku ziemniaków, żadne środki nie będą potrzebne. Jednak sad z morelami lub innymi owocami powinien mieć odpowiednio przygotowaną glebę.

Środki poprawiające właściwości gleby

próchnicowe środki poprawiające właściwości glebyO glebę trzeba dbać i wie o tym każdy ogrodnik. Próchnicowe środki poprawiające właściwości gleby są bardzo potrzebne jeśli chcemy mieć uprawę niektórych gatunków roślin. W przypadku uprawy warzyw, powinniśmy z nich korzystać wtedy, kiedy chcemy uprawiać na przykład pomidory, paprykę, kalafiory oraz truskawki. Gleba dzięki temu jest w stanie lepiej pochłaniać wodę, przez co rośliny nie wysychają. Nawet niektóre drzewa potrzebują takich środków. W tym przypadku mowa na przykład o morelach lub brzoskwiniach. Drzewa są dość delikatne, zwłaszcza na początku ich rozwoju. Właściwości próchniczne w glebie są ważne w sadownictwie, ponieważ dzięki temu spad, który nie nadaje się do użytku o wiele szybciej się rozkłada. W ten sposób mamy pewność, że na naszej ziemi nie zagnieżdżą się żadne szkodniki, które zniszczą nasze uprawy. Warto jest wiedzieć, że poprawa właściwości gleby to podstawa podczas niektórych upraw. Trudno jest temu zaprzeczyć.

Środki do poprawy właściwości gleby znajdziemy w sklepach ogrodniczych oraz botanicznych. Są one zazwyczaj płynne, dzięki temu można je dozować w ten sam sposób, w jaki dozuje się oprysk. Mogą być bardziej lub mniej skoncentrowane, w zależności od tego, o jakim obszarze do ich zastosowania myślimy. Nadają się opryskiwaczy rolniczych, jak i manualnych, używanych przez zwykłych ogrodników.