Efektem wyładowań elektrycznych w czasie burzy są pioruny, które mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. Część z nich trafia w szczere pole, w drzewa, ale niektóre uderzają w budynki, powodując spore szkody, a nawet pożary.

Jak się montuje instalację odgromową?

montaż instalacji odgromowej na dachuPolskie prawo budowlane nie nakazuje montowania na każdym budynku piorunochronu, a jedynie na tych, które służą do użytku publicznego lub mają powierzchnię powyżej pięćset metrów kwadratowych i określoną wysokość. Jednak ze względów bezpieczeństwa każdy obiekt powinien posiadać taką instalację. Montaż instalacji odgromowej na dachu wcale trudny nie jest, choć wymaga wykonanie przez specjalistyczną ekipę. Można go wykonać już na etapie budowy domu, aby nieco zaoszczędzić koszty na montażu, ale równie dobrze można to zrobić w dowolnym momencie w już zamieszkanym budynku. Główna i najważniejsza część instalacji znajduje się na dachu, ponieważ to właśnie tak najczęściej uderzają pioruny. Stanowi ją sieć metalowych przewodów, które biegną wzdłuż dachu i elewacji budynku, a na końcu są uziemiane blisko obiektu. Dzięki temu cała moc uderzenia pioruna zostaje natychmiast skierowana do ziemi. Instalacja odgromowa składa się ze zwodów pionowych i poziomych, które zakłada się na dachu, przewodów odprowadzających, które łączą zwoje i uziomów, które można wykonać na wiele sposobów. Przeważnie montaż instalacji trwa kilka godzin i może kosztować w zależności od wyboru firmy specjalistycznej, od pięciuset do nawet tysiąca złotych.

Bez względu na kosz takiej instalacji warto ją wykonać, ponieważ stanowi ona często jedyne zabezpieczenie przed uderzeniem pioruna. Jego moc może być tak duża, że sprawi spalenie instalacji elektrycznej, a nawet może wywołać pożar, który strawi cały budynek.