Budowa dużych obiektów rządzą się swoimi prawami. Przy projekcie musimy więcej uwagi poświęcić na dobranie materiałów, z jakich wykonamy budynek, na grunt jaki mamy dyspozycji, infrastrukturę znajdującą się wokół naszej budowli. Nie bez znaczenia jest też ukształtowanie terenu oraz panujące warunku atmosferyczne. Wszystko to z tego powodu, że im większy budynek tym musi być wytrzymalszy.

Stalowe konstrukcje dużych budynków

hale staloweBudynki o bardzo dużej powierzchni to zazwyczaj hale przemysłowe, magazyny i wszelkiego rodzaju kryte obiekty sportowe. Do stu pięćdziesięciu metrów kwadratowych istnieje możliwość budowy z takich samych materiałów jak np. domy jednorodzinnego. Po przekroczeniu tej powierzchni dużo lepiej sprawdzają się hale stalowe. Konstrukcje stalowe mają tę przewagę nad betonowymi, że metal do jakiegoś tam stopnia pracuje, może się odkształcać i wracać do swojej pierwotnej postaci. Jest to bardzo pomocne w przypadku silnych wiatrów napierających na ścianę o dużej objętości, dzięki pracy jaką wykonują stalowe profile, użyte w konstrukcji hali zmniejszamy niemal do zera możliwość pęknięcia struktury budynku. Drugim aspektem, dzięki któremu stal wypada lepiej od betonu, jest jego waga. Budowla o powierzchni trzystu metrów kwadratowych wykonana w całości ze stali będzie nawet i o połowę lżejsza od takiej samej tyle, że zbudowanej z betonu. Dzięki temu grunt, na którym ma stanąć, nie musi być aż tak stały, fundamenty nie muszą być tak głęboko wkopane. Daje nam to w efekcie znacznie mniejszy koszt całego przedsięwzięcia.

Ciekawostką jest to, że całą konstrukcję możemy zamówić w odpowiedniej firmie produkującej gotowe elementy, przywieźć na miejsce budowy i złożyć w przeciągu kilku dni. Kilkunastokrotnie krótszy czas prac obniża nam koszty nawet i o trzydzieści procent z całości. Jak widzimy, konstrukcje stalowe są po pierwsze tańsze, a po drugie dużo wytrzymalsze.