Uzależnienia towarzyszą nam w życiu codziennym. Bardzo często nie zdajemy sobie nawet z nich sprawy. Mogą to być uzależnienia lekkie, które nie wpływają bezpośrednio na naszą jakość życia, na przykład uzależnienie od kawy czy energetyków. Jednak każde, nawet to najmniejsze uzależnienie, może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości.

Gdzie leczyć uzależnienie narkotykowe?

ośrodek uzależnień od narkotykówUzależnienie ciała od pewnych substancji czy czynności to powtarzalny schemat, który musi następuje w określonym okresie czasu. Od pewnych substancji człowiek jest się w stanie uzależnić niemal natychmiast. Są to między innymi narkotyki, szczególnie te twarde. Uzależnienie od narkotyków polega na cielesnym doznaniu głodu, który jest tak silny, że zmusza człowieka do wzięcia kolejnej dawki, pomimo racjonalnych powodów, by tego nie robić. Wśród młodzieży najczęściej zauważa się uzależnienie od marihuany. Jest to tani i łatwo dostępny narkotyk, który jest często towarzyszem młodzieńczych imprez. Terapia od uzależnień jest możliwa dla każdego, a rozpoczęta na wczesnym etapie, ma największe szanse, by być skuteczną. Ośrodek uzależnień od narkotyków oferuje wiele wersji terapii. Na przykład terapie grupowe, czyli zajęcia z innymi uzależnionymi od tej samej grupy narkotyków. Taka forma terapii, połączona z indywidualnymi spotkaniami ze specjalistą, przynosi szybkie i skuteczne efekty. Ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków oferują krótkie, średnie lub długie terapie dla swoich podopiecznych, w zależności od potrzeb.

Sama terapia ma na celu wyleczyć narkomana z uzależnienia i pokazać mu, jak powinien funkcjonować w życiu bez substancji, która pozbawia go wielu rzeczy na co dzień. Polecane są terapie od uzależnień na NFZ, dzięki czemu każdy może skorzystać z tak niezbędnej pomocy w swoim kryzysie.