Jakość energii elektrycznej jest zagadnieniem, które coraz częściej jest brane pod uwagę podczas planowania inwestycji czy modernizacji zakładu. Ma ona bowiem wpływ na działanie urządzeń oraz maszyn. Dotyczy to przede wszystkim sprawności urządzeń, która może się zmieniać wraz ze zmianą parametrów napięcia zasilającego.

Sieć zasilająca i jej parametry

analizatory sieciBrane są tutaj pod uwagę głównie takie parametry jak: amplituda napięcia, częstotliwość czy zawartość harmonicznych w napięciu zasilającym. Właśnie dlatego w zakładach przemysłowych coraz częściej można spotkać urządzenia takie jak analizatory sieci, które pozwalają na pomiar wszystkich najważniejszych parametrów w czasie rzeczywistym. W zależności od potrzeb stosowane są analizatory jednofazowe lub trójfazowe. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, które są zróżnicowane pod kątem możliwości a także dokładności. Na terenie większych zakładów przemysłowych stosowane są dokładniejsze rozwiązania, które umożliwiają rejestrowanie oraz przesył danych. Wyniki pomiarów z reguły wysyłane są na serwer do którego mają wgląd osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie zakładu czy utrzymanie ruchu. Na podstawie przesłanych danych możliwe jest podjęcie działań korygujących. Niekiedy wystarczy jedynie drobna korekta dotycząca wartości poszczególnych parametrów układu.

Warto dodać, że analizatory sieci można zamówić za pośrednictwem Internetu lub zakupić w punktach stacjonarnych. Przystępując do negocjacji cenowych należy określić ilość potrzebnych analizatorów oraz ich parametrów. Warto w negocjacjach uwzględnić również termin gwarancji oraz serwisy sprzętu. W ten sposób kompleksowo można zrealizować usługę u jednego dostawcy. Analizatory bowiem tak jak każdy inny sprzęt elektroniczny czy elektryczny wymagają regularnej konserwacji i sprawdzenia.