Istnieje wiele sposób na upamiętnienie danej osoby lub jakiegoś wydarzenia historycznego. Wiele miejscowości decyduje się postawienie pomnika na cześć wybitnego mieszkańca lub zdarzenia, które miało miejsce w tym miejscu przed wiekami.

Tablica pamiątkowa lekcją historii

tablice pamiątkoweNajwybitniejsze osobistości mają swoje pomniki na całym świecie, jeden pomnik nie wystarcza. Jednak trzeba pamiętać, że postawienie rzeźby to są spore koszty. Należy zatrudnić rzeźbiarza, a przede wszystkim dysponować odpowiednim miejscem, w którym stanie dany pomnik. Innym popularnym sposobem na upamiętnienie kogoś lub czegoś wielkiego są tablice pamiątkowe. Są one umieszczane na ścianach budynków. Zakłada się, że powinny być to instytucje publiczne, takie jak szkoły, szpitale, ratusze itd. Tablice wykonuje się z przeróżnych materiałów. Mogą być z kamienia, z metalu czy nawet ze szkła. Ważne, aby materiał był wytrzymały i odporny na każdą pogodę. W Polsce, niemal na każdym budynku użyteczności publicznej wisi jakaś tablica pamiątkowa. To podnosi prestiż danej instytucji. Trzeba też zauważyć, że nieupamiętniające tablice przynoszą także korzyści turystyczne. Gdy do danej miejscowości przyjeżdżają turyści, chcą wiedzieć o tym miejscu jak najwięcej. Widząc tablicę pamiątkową, podejdą do niej i przeczytają czemu jest ona poświęcona. Dzięki temu poznają historię miasta, czy miała tu miejsce bitwa, czy może urodził się tu zasłużony wynalazca lub polityk. 

Tablica pamiątkowa to ważny element naszej, polskiej kultury. Świadczą o naszym szacunku dla przodków oraz tradycji. Dlatego warto takie tablice warto fundować. Stanowią ciekawy element uzupełniający architekturę. W dodatku to cenna lekcja historii, także dla dzieci, ponieważ mają okazję dowidzieć się kim była ta postać lub co tu wydarzyło się w przeszłości.