Ostatnie czasy były okresem dynamicznego rozwoju wszelakich dziedzin naukowych, posunęliśmy się technologicznie do przodu dalej i szybciej niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Można powiedzieć, że żyjemy w kwiecie rozwoju człowieka. Posiadamy ogromną ilość laboratoriów i wszelakich przyrządów pomiarowych i co za tym idzie staramy się zbadać coraz więcej i więcej, ale także te przedmioty stały się niezbędne.

Spektrometr w użytku codziennym

spektrometr ramanaJednymi z wynalazków ostatniego wieku są spektrometry, które w dużym uproszczeniu wykrywają widma elektromagnetyczne poszczególnych wiązań chemicznych w danej substancji co pozwala ją zidentyfikować i badać. Istnieje dość spora gama tych urządzeń, jednak jednym z bardziej popularnych jest spektrometr ramana. Sprzęt ten znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Chociażby używany jest w medycynie zarówno do prostych spraw takich jak sprawdzanie poziomu glukozy we krwi, ale także używany jest do bardziej skomplikowanych spraw jak chociażby diagnozowanie zmian nowotworowych, czy rozkładu barwników w skórze. Można go użyć także w kryminalistyce, gdzie znajduje swoje zastosowanie w nieinwazyjnych badaniach materiałów dowodowych. Okazuje się on być także przydatny przy ustalaniu autentyczności dzieł artystycznych, do czego potrzebna jest niezwykle mała próbka, a sama metodo jest niespodziewanie czuła i skuteczna. Jeśli chodzi o czynności czysto laboratoryjne to spektrometr ten nadaje się do obserwowania fotosyntezy. Ze względu na swoją uniwersalność urządzenie to popularne jest na uczelniach ze wszelkimi biochemicznymi kierunkami.

Można więc śmiało powiedzieć, że żyjemy w czasach gdzie praktycznie wszystko można zmierzyć i do pewnego stopnia zbadać. W wielu tych sprawach nasza technologia jeszcze raczkuje i ograniczamy się tylko do pomiarów, jednak w niektórych te pomiary znajdują już praktyczne zastosowanie. Możliwe, że kiedyś zakres badań jeszcze się zwiększy, a spektrometry przynajmniej jeszcze przez jakiś czas będą użyteczne.