W dzisiejszych czasach szczególnie istotnym pojęciem staje się efektywność energetyczna. Obecnie jesteśmy w trakcie projektowania naszego nowego domu, w którym chcielibyśmy żeby były zastosowane nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki oraz sterowania procesami. W związku z tym postanowiliśmy zatrudnić kompetentną osobę z tego zakresu, która doradzi nam jakie systemy warto zainstalować a jakie niekoniecznie są niezbędne. Projektant pojawił się w naszym domu kilka dni temu.

Sterowanie światłem szczególnie popularne

zegar sterujący oświetleniemMieliśmy do niego mnóstwo pytań, które skrupulatnie zostały spisane na kartce. Ostatnie tygodnie poświęciłem na przeszukiwanie różnego rodzaju forów, na których były przedstawione nowoczesne rozwiązania z zakresu inteligentnego domu. Szczególnie zainteresowała mnie jedna rzecz. Rozwiązanie to opierało się o zegar sterujący oświetleniem, który w zależności od godziny sterował natężeniem oświetlenia w taki sposób żeby uwzględniało ono warunki atmosferyczne panujące za oknem. Cały układ działał w oparciu o pomiary z czujników różnego typu, które były umieszczone na zewnątrz. Poruszyłem ten temat z projektantem. Stwierdził on, że rozwiązanie to jest warte przedyskutowania. Pozwala ono zaoszczędzić sporo energii w trakcie roku a co najważniejsze jest tanie i łatwe do wdrożenia. Sterowanie oświetleniem jest w dzisiejszych czasach szczególnie modne.

Coraz więcej producentów wypuszcza na rynek nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki, które mają na celu inteligentne sterowanie oświetleniem. Zegarowe sterowanie jest jednym z nich. Razem z małżonką postanowiliśmy, że zastosujemy ten system w naszym nowym domu, który ma być bardzo nowoczesny. Oprócz tego zamierzamy zainstalować na naszym dachu panele fotowoltaiczne, które będą dostarczały do naszego domu czystą energię elektryczną.