Big-bag oznacza z języka angielskiego dużą torbę. Nie jest to w żaden sposób nadinterpretacja, ponieważ właśnie tak wyglądają te worki. Często służą do przechowywania materiałów budowlanych lub przechowywania pasz albo zboża. W jaki sposób odbywa się ich rozładunek?

Jak odbywa się rozładunek worków big-bag?

rozładunek big-bagJak się okazuje, do ich rozładunku służą specjalnie przystosowane do tego procesu urządzenia zwane stacjami załadunku i rozładunku. Umożliwiają łatwe napełnianie oraz opróżnianie wielkogabarytowych worków zwanych big-bag przy minimalnej konieczności ingerencji personelu. Podstawowymi zaletami tego typu maszyny jest możliwość obsługi worków o różnej pojemności, a także wysokości. Często mogą także pracować w strefach zagrożonych wybuchem ze względu na certyfikat ATEX. Ich praca jest bezpyłowa, a na dodatek posiadają wbudowany system ważenia. Na zamówienie klienta sprzęt przeprowadzający rozładunek big-bag może być wyposażony w dodatkowe rozwiązania zgodnie z preferencjami. Najczęściej wytworzone są ze stali nierdzewnej. Jeśli chodzi o sam rozładunek, jednym z rozwiązań jest zaimplementowanie worka big-bag za pomocą wózka widłowego do stacji rozładowującej. Następnie jego zawartość przechodzi przez specjalną rurę, która zapewnia dodatkowo brak pyłu w pomieszczeniu, a co za tym idzie ewentualnych strat. Jest to rozwiązanie wyjątkowo ekonomiczne i bardzo opłacalne. Jak się okazuje, posiada także walory związanie z ekologią.

Stacje załadunku i rozładunku big-bag znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie odbywa się przetwórstwo materiałów sypkich. Do materiałów tego typu mogą zaliczać się na przykład herbata, piasek, materiały budowlane, węgiel, a także zboża. Jest to rozwiązanie wyjątkowo ekonomiczne i zapobiegające ewentualnym stratom.