W każdej gałęzi przemysłu w procesie produkcji doprowadza się o odprowadza się różnego rodzaju ciecze i gazy – aby było to możliwe konieczne jest użycie wykonanych z odpowiednich materiałów przewodów i rur. Poddawane są one nierzadko działaniu substancji aktywnych chemicznie, dlatego muszą się wykazywać wysoką odpornością na nie.

Bezpieczna powłoka teflonowa

węże teflonoweW każdym laboratorium, w każdej fabryce, a nawet w każdym domu możemy napotkać masę węży, wężyków i przewodów. W warunkach domowych służą one jedynie do doprowadzania wody lub gazu do naszych mieszkań, dlatego mało istotne jest to, z czego są one wykonane. Jednak w przemyśle stosuje się całą masę chemikaliów, które mogą reagować z innymi substancjami, a także niszczyć powierzchnię przedmiotów, z jakimi mają kontakt. Dlatego w wytwórstwie stosuje się narzędzia z politetrafluoroetylenu potocznie zwane teflonem. Węże teflonowe odporne są na działanie silnych związków chemicznych, na starzenie i uszkodzenia mechaniczne. Wykazują tez właściwości samoczyszczące oraz są odporne na działanie skrajnych temperatur – mogą funkcjonować w zakresie od -70 do +260 stopni Celsjusza. Stosuje się je zatem do transportu pary wodnej, gorącego oleju, klejów i środków chemicznych o zasadowym i kwaśnym odczynie. Pokryte politetrafluoroetylenem powłoki węży przemysłowych zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowania, dlatego są najchętniej wykorzystywanym materiałem w przemyśle chemicznym, gdzie kontakt z człowieka chemikaliami musi zostać ograniczony do minimum ze względu na ich szkodliwe działanie na organizm.

Teflon jest materiałem, który znajduje wszechstronne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Ze względu na swe właściwości bardzo chętnie wykorzystuje się je w gastronomii – naczynia z powłoką teflonową przyczyniają się do powstawania wielu smacznych dań.