Wywóz nieczystości, przez wielu uważany za zajęcie przykre i nie dające satysfakcji, jest niezbędny do normalnego funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Pracownicy służb komunalnych do których obowiązków to należy wykonują pracę potrzebną, a jak się okazuje często też dobrze opłacaną.

Praca w załodze wozu asenizacyjnego

Beczki asenizacyjneDroga do kariery jako kierowca szambowozu nie jest tak łatwa, jak może się wydawać. Przede wszystkim, aby zajmować się obsługą szambiarki należy przejść odpowiedni kurs operatora takiego sprzętu, Oczywiście należy także posiadać prawo jazdy na pojazdy ciężarowe i świadectwo kwalifikacji pozwalające kierować pojazdami specjalnymi. Praca jest również dość odpowiedzialna, gdyż niedokładne opróżnienie szamba może skutkować przedwczesnym ponownym napełnieniem i w efekcie przykrą niespodzianką dla jego właściciela. Wywóz nieczystości płynnych w krajach Europy zachodniej okazuje się być atrakcyjną niszą, w której zatrudnienie znajdują również emigranci zarobkowi z Polski. Korzystne zarobki, szczególnie po założeniu własnego przedsiębiorstwa świadczącego usługi w zakresie opróżniania szamb sprawiają, iż zatrudnienie w tym sektorze można uznać za warte zastanowienia. Każdy operator szambowozu musi dobrze znać swoją maszynę, aby uniknąć awarii i wynikających z tego przestojów w pracy. Sercem maszyn wyposażonych w beczki asenizacyjne jest pompa zasysająca nieczystości. Łatwo może ulec zatarciu, gdy niewłaściwie określi się rodzaj szamba, przez nieuwagę lub brak informacji właściciela. W nieszczelnym zbiorniku frakcja płynna może się przedostać do wód gruntowych, pozostawiając tylko gęstą, której zassanie jest prostą drogą do awarii układu.

Operator szambiarki musi dbać o sprzęt na którym pracuje, uwzględniając właściwą eksploatację, nieprzeciążanie układu i regularne przeglądy techniczne. Wtedy można być pewnym, że maszyna odwdzięczy się długą bezawaryjną pracą, a przedsiębiorstwo asenizacyjne będzie przynosić zyski.