Wariograf, który inaczej nazywa się wykrywaczem kłamstw to bardzo ciekawe urządzenie. Osoba, która z jakiegoś powodu mówi nieprawdę może czuć się spokojnie, jednak wykres pokaże niewielką zmianę nastroju. Dzięki czemu wiadomo, że dana osoba mówi nieprawdę. Trzeba przyznać, że jest to jak na razie najbardziej skuteczna metoda na poznanie, czy dana osoba jest z nami szczera. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że to urządzenie jest bardzo dokładne.

Badanie za pomocą wykrywacza kłamstw

badanie na wykrywaczu kłamstwTakie badanie jest zupełnie bezbolesne. Człowiek, który jest badany ma przypięte sondy, które badają wiele zmiennych, na przykład puls oraz ciśnienie krwi. Podczas rozmowy cały czas tworzy się wykres, w którym te dane są zapisywane. Dzięki temu widać, jak dana osoba reaguje na zadawane pytania oraz odpowiedzi. W przypadku nagłych wzrostów widać, że coś z daną odpowiedzią jest nie tak. Zazwyczaj po wykrytym kłamstwie następuje nagły wzrost stresu, co również widać na wykresie. Na wszelki wypadek co jakiś czas zadaje się pytania oczywiste, na przykład o płeć, aby sprawdzić, czy badanie na wykrywaczu kłamstw jest rzetelne. Cała rozmowa jest oczywiście nagrywana. Osoba, która interpretuje wykres musi być fachowcem, ponieważ trzeba właściwie interpretować wszystkie zmiany nastroju i uwzględniać takie czynniki jak stres spowodowany nie kłamstwem, lecz samym wykonaniem tego badania.

Wykrywacz kłamstw to bezbolesna metoda na sprawdzenie, czy dana osoba jest szczera. Aby posługiwać się tym urządzeniem nie trzeba mieć fachowej wiedzy. Interpretacja wykresu jest to jednak zadanie dla profesjonalisty, ponieważ zmiana nastroju może następować po każdy pytaniu, bez względu na to, czy ktoś mówi prawdę czy nie. Takie badanie może kogoś po prostu stresować, co wpłynie na wykres wariografu.