Nie ma dziedziny życia, która nie zahacza o internet. Firmy aby przetrwać na rynku zostały zmuszone do zaistnienia w sieci. Dostęp do milionów klientów wyszedł im tylko na dobre. Z dobrodziejstw internetowego biznesu zaczęli korzystać przedsiębiorcy również w sferze szeroko pojętych finansów. W Polsce w roku 2009 pojawiły się pierwsze kantory internetowe. Stały się alternatywą dla banków oraz kantorów tradycyjnych.

Wymiana walut w internecie

internetowe kantoryPo wejściu Polski do Unii Europejskiej pojawiło się mnóstwo powodów do konieczność wymiany walut na masową skalę. Polscy przedsiębiorcy znaleźli kontrahentów poza granicami Polski. Polacy masowo ruszyli do pracy w krajach unijnych. Wzmogły się wyjazdy turystyczne. Internetowe kantory zaczęły odgrywać właśnie z tych powodów tak znaczącą rolę. Różnice kursowe oferowane przez banki wręcz zniechęcały do wymiany pieniędzy. Kantory tradycyjne z marżą sięgającą 10% również nie były zbyt atrakcyjne w porównaniu z kantorami internetowymi. Wymiana waluty w sieci to ogromne korzyści finansowe. Kantory internetowe zarabiają na transakcji jedynie między 0,2 – 0,6 %, a ich zarobek zależy od skali i ilości przeprowadzanych operacji. Z punktu widzenia klienta wymiana w internecie to świetna opcja ze względu na możliwość ustalenia kursu po jakim chce wymienić walutę. Do wymiany w internecie klient ma stały dostęp w systemie 7/24 z możliwością obserwowania ciągłych notowań kursów. Bardzo istotne jest też to, że wymiany w sieci można dokonać z każdego miejsca na świecie. Kantory internetowe rozszerzają listę świadczonych usług o możliwość założenia konta i wykonywania przelewów. Aby poznać pełną ofertę i szczegółowe zasady działania należy przeglądnąć strony internetowe kantorów.

W Polsce działa obecnie ok. 30 kantorów internetowych, z których dwie firmy wyraźnie przodują na rynku. Dużą rolę w ich rozwoju odegrała ustawa antyspreadowa pozwalająca na spłatę kredytów hipotecznych walutą kupioną poza bankami. Ukróciło to bardzo złe praktyki banków, wzmogło popularność kantorów internetowych i pozwolił zaoszczędzić kredytobiorcom ogromną ilość pieniędzy. Kantory internetowe działające z licencją KNF dają gwarancję bezpiecznych transakcji.