Każdy z nas doskonale wie jak ważny jest pracownik. Obecnie na rynku kiedy pracowników brakuje jest to towar niemalże deficytowy. Firmy biją się o pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem tych wykonujących wszelkie prace fizyczne. Polacy wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszego życia, do nas przybywają ludzie spoza granic naszego kraju. Szczególnie widoczny jest napływ siły roboczej ze wschodu.

Pracownik ze wchodu a korzyści?

pracownicy ze wschoduPolscy pracodawcy mają obecnie ogromne problemy z utrzymywaniem stałej kadry. Pracownicy ze wschodu przede wszystkim dają możliwość załatania dziury powstałej na rynku pracowniczym. Stała kadra, bez nadmiaru wakatów jest priorytetem, aby utrzymać ciągłość pracy firm i przedsiębiorstw. Gdy brakuje przysłowiowych rąk do pracy, koniecznością staje się poszukiwanie pracowników z innych krajów. W Polsce są to przede wszystkim osoby z Ukrainy, Białorusi, a teraz także z dalszych zakątków świata. Popularność na rynku pracy zyskują obywatele Nepalu, Bangladeszu czy Indii. Osoby te cieszą się dobrą opinią. Są pracowici, sumienni, nie boją się wyzwań. Chętnie też zawierają umowy długoterminowe, przez co pracodawca ma pewność, że nie będzie musiał po krótkim czasie znowu rozpoczynać procesu rekrutacji. Chętnie i dobrze przystosowują się też do mieszkania w Polsce, dobrze się tutaj czują i chętniej zostają. 

Kiedy zaczynają się problemy z obsadzaniem wolnych etatów, warto zaufać pracownikom ze wschodu. Obecnie są oni w wielu przypadkach wręcz niezbędni. Dobra i wyszkolona kadra pracownicza jest dzisiaj wręcz na miarę złota. To dzięki ich pracowitości i zaangażowaniu wiele firm nadal działa. Przez napływ pracowników z innych zakątków świata napędzana jest nasza gospodarka. Powstaje także wiele firm, które docelowo zajmują się rekrutowaniem pracowników zagranicznych.